zdrowe jelita

Zdrowe jelita – Nie bez powodu nasze jelita nazywane są ‘’drugim mózgiem’’. Można rzec nawet, że rządzą one naszym organizmem oraz jedno jest pewne – bez ich prawidłowego działania doskonałe działanie naszego ciała nie jest możliwe. Ostatnimi czasy można zaobserwować wzmożone poświęcenie uwagi jelitom i diety, którą powinniśmy stosować aby zachowywać je w należytej formie. Ostatnimi czasy także zostaje diagnozowanych więcej chorób mających podłoże właśnie w jelitach. Co jeść dla zdrowia jelit? Jaka dieta na jelita? Sprawdźmy jak dietą możemy wpłynąć na funkcjonowanie naszego układu trawiennego.

Zdrowe jelita – jaką funkcję pełnią?

Jelita to najważniejsza część układu pokarmowego, która ma dwie zasadnicze funkcje – trawienie w jelicie grubym resztek pokarmu oraz wchłanianie składników mineralnych w jelicie cienkim. To właśnie w jelitach obficie bytują bakterie probiotyczne dzięki, którym mogą one należycie funkcjonować. Słowo ‘ bakterie’’ przez wielu może być odbierane jako coś negatywnego, ale tutaj nic bardziej mylnego. ‘’ Dobre’’ bakterie, które kolonizują się w naszych jelitach są nam niezbędne. Co robią bakterie probiotyczne? Oprócz brania udziału w procesie trawienia biorą one także udział w procesie zwalczania groźnych dla nas patogenów – czyli bakterii tych mniej lubianych przez nasz organizm. Niestety wiele czynników może powodować, że korzystny mikrobiom naszych jelit jest ubogi – np. stosowanie antybiotyków, zła dieta czy stres, dlatego tak ważne jest dostarczanie owych bakterii wraz z pożywieniem. Jelita będą nam za to wdzięczne.

Gdzie znajdziemy bakterie probiotyczne?

Czy możemy jakoś wspomóc nasze jelita w kolonizacji dobrymi szczepami bakterii? Oczywiście, że tak! W aptece możemy zakupić gotowe preparaty z probiotykami, które można nie tylko stosować podczas antybiotykoterapii. Mogą być one stosowane również w celu uzupełnienia naturalnego mikrobiomu. Jeśli natomiast chcemy spojrzeć na temat w kontekście dietetycznym warto komponować swoją codzienną dietę w oparciu o składniki żywności, które owe probiotyki zawierają. Gdzie szukać probiotyków w jedzeniu? Dobrym ich źródłem są wszelkiego rodzaju mleczne napoje fermentowane jak kefir, jogurt, maślanka, które oprócz ww. bakterii dostarczają nam pełnowartościowego białka i wapnia. Cennym źródłem probiotyków są także produkty kiszone – np., kapusta kiszona czy ogórki.

Co może wpływać na zdrowie naszych jelit? Jakie sygnały dają chore jelita?

Jelita są narządem wrażliwym na wszelkiego rodzaju zmiany i gdy tylko dzieje się coś złego – dają nam one jasny sygnał, że coś jest nie tak. Jakie objawy powinny budzić nasz niepokój?

 • Bóle brzucha.
 • Krew w stolcu.
 • Częste zaparcia lub biegunki.
 • Niestrawności.
 • Żółta skóra lub gałki oczne.
 • Występowanie wymiotów.
 • Silna utrata masy ciała niezwiązana ze zmiana nawyków żywieniowych.

Gdy jakiekolwiek objawy nieprawidłowości ze strony układu pokarmowego widzimy u siebie – koniecznie zasięgnijmy porady lekarza. Diagnostykę często rozpoczyna się od podstawowych badań.

Niekorzystanie na pracę naszych jelit mogą działać takie czynniki jak :

 • Nieprawidłowa dieta.
 • Stres.
 • Stosowanie antybiotyków.
 • Obciążenia genetyczne.
 • Problemy z wypróżnianiem.
 • Wiek.
 • Niska aktywność fizyczna.

Dieta dla zdrowych jelit – co jeść i jakie nawyki wprowadzić.

Dzięki zmianie stylu życia w prosty sposób możemy wspomóc nasze jelita w prawidłowej pracy. Gdy chcemy by nasz układ pokarmowy działał jak najlepiej warto:

 • Ogranicz spożycie cukru w diecie – cukry proste nie sprzyjają rozwojowi korzystnych bakterii probiotycznych w jelitach. Przez cukier możemy obserwować zwiększone wydalanie i wchłanianie żółci w jelitach.
 • Zadbaj o ruch – jelita kochają aktywność fizyczną. Regularny sport pomaga w usprawnianiu procesów trawienia i ruchów robaczkowych. Gdy mało się ruszamy – nasze jelita są leniwe do intensywnej pracy. W konsekwencji możemy mierzyć się z problemami takimi jak np. zaparcia.
 • Dbaj o odpowiedni poziom nawodnienia – pij wodę. Woda rozluźnia masy kałowe i ułatwia procesy trawienia.
 • Dbaj o odpowiedni poziom błonnika w diecie – jest on nieoceniony dla jelit. Błonnik to składnik pokarmowy, który nie ulega strawieniu i w postaci niezmienionej przechodzi do jelit gdzie wykazuje szereg prozdrowotnych funkcji. To dzięki błonnikowi także korzystne probiotyki zaczynają się namnażać. Pamiętajmy jednak, że w przypadku wysokobłonnikowej diety konieczne jest odpowiednie nawodnienie. W innym wypadku możemy uzyskać efekt odwrotny – zaparcia. Gdzie znaleźć błonnik? W produktach zbożowych z pełnego przemiału, kaszach, płatkach, otrębach, owocach oraz warzywach.
 • Odpowiednia dieta- pokarmy bogate w probiotyki. Dbaj o to w Twojej codziennej diecie znajdowały się mleczne napoje fermentowane oraz kiszonki i produkty kiszone.

Zdrowe jelita – dietetyk radzi

Zastanawiasz się jaka to dobra dieta dla jelit? Jak jeść by jelita były zdrowe? Co służy jelitom? Zapraszam do współpracy. Jako dietetyk kliniczny i dietetyk od jelit mam doświadczenie w prozdrowotnej diecie jelitowej. Dieta dla jelit może być jedocześnie bardzo zdrowa, bardzo smaczna i bardzo wartościowa.