Odchudzanie bez odchudzania! Jak schudnąć?

odchudzanie bez odchudzania

ODCHUDZANIE BEZ ODCHUDZANIA! Dieta odchudzająca wciąż króluje w czołówce wybieranych diet. Statystyczny Polak według danych Głównego Urzędu Statystycznego co najmniej dwa razy w życiu był na diecie odchudzającej, która miała przybliżyć go do efektów jakimi jest spadek masy ciała.

Dlaczego właściwie się odchudzamy?

Podczas mojej wieloletniej pracy z pacjentami miałam okazję poznać niezliczenie wiele powodów, dla których pacjenci sięgają po dietę odchudzająca. Najczęściej zaczynamy odchudzać się z powodu nadchodzących wakacji, większego wydarzenia jak urodziny, ślub czy inna impreza okolicznościowa oraz przede wszystkim dla samych siebie – by lepiej się czuć i aby nasze ciało funkcjonowało sprawniej.

Jak zacząć proces odchudzania?

Przede wszystkim od wprowadzenia diety odchudzającej – redukcyjnej. Na czym polega dieta redukcyjna i jak ona wygląda?  Jest modyfikacją diety podstawowej, jej głównym założeniem jest deficyt dzienny kaloryczny w ilości około 500 kcal od całkowitej przemiany materii. Czyli naszej podstawowej przemiany materii pomnożonej przez nasz współczynnik aktywności fizycznej. Ilość kilokalorii, którą musimy odjąć od naszego całościowego zapotrzebowania jest ściśle związana ze stopniem nadwagi lub otyłości. Pamiętajmy, że nigdy nie należy spożywać mniej niż nasza podstawowa przemiana materii – czyli ilość kalorii, która niezbędna jest nam do procesów życiowych.

Gdy chcemy zacząć stosować dietę redukcyjną pierwszym krokiem, który musimy podjąć jest właśnie obliczenie naszej należnej masy ciała (tej która jest najbardziej dla nas odpowiednia – dla stanu zdrowia) oraz przemiany materii. Bez tego nie jesteśmy w stanie określić ile kalorii powinniśmy spożywać by właściwie i przede wszystkim zdrowo chudnąc. Skorzystać możemy z ogólnie dostępnych kalkulatorów w Internecie jednak warto udać się do wykfalifikowanego dietetyka, który może również dokładnie określić naszą przemianę materii dzięki kompleksowej analizie składu ciała.

Czy odchudzanie jest męczące?

To pytanie bardzo często mam okazję słyszeć w swoim gabinecie. Wiele osób boi zaczynać się diety odchudzającej gdyż mylnie kojarzy się ona im z nadmiernymi restrykcjami i dietami mocno głodówkowymi. W swojej praktyce jednak nigdy nie stosuje diet bardzo niskoenergetycznych, wiążących się z wieloma ograniczeniami i kłopotami. W swojej pracy stawiam na diety dobrane do indywidualnego zapotrzebowania wyliczonego do obecnego stanu zdrowia pacjenta, jego badan, preferencji żywieniowych, czasowych i innych.

Odchudzanie bez odchudzania – czy to jest możliwe?

Jak najbardziej! Podczas mojej wieloletniej pracy niejednokrotnie słyszałam od swoich pacjentów, że podczas stosowania swojej diety odchudzającej absolutnie nie czują się jakby byli na diecie! Dieta nie jest uciążliwa, nie sprawia im trudności, nie ogranicza ich w spotkaniach z rodziną czy znajomymi. Jak pracuje by dieta była idealnie dobrana do potrzeb pacjentów? Przede wszystkim bardzo dokładnie słucham. Pierwsza wizyta w moim gabinecie dietetycznym jest nastawiona na słuchanie, słuchanie i jeszcze raz słuchanie. To podczas jej trwania poznaje Państwa sposoby na organizacje posiłków, planowanie zakupów, wybieranie to co zjecie dziś, jutro i w następnym tygodniu. Na podstawie dzienniczka żywieniowego ustalamy taki plan odżywiania, który nie wywróci Waszego dotychczasowego życia do góry nogami, a krok po kroku zaprowadzi nas razem do najlepszych nawyków żywieniowych. W swojej pracy chętnie przekazuje swoim pacjentom swoje ulubione przepisy na najlepsze pyszności – nawet często domowe fast foody- dlatego często mam okazje słyszeć, że to odchudzanie – to odchudzanie bez odchudzania.

Jak ma wyglądać dieta odchudzanie bez odchudzania?

  • Spożywajmy 4- 5 posiłków, w regularnym odstępie czasu. Chroni to przed nagłymi atakami głodu oraz pomaga regulować metabolizm.
  • Dbajmy o źródła pełnowartościowego białka np. chude gatunki mięs, ryb, nabiał np. twaróg, kefir, jogurty naturalne. Białko chroni nas przed katabolizmem mięśni oraz zwiększa uczucie sytości.
  • Pamiętajmy o odpowiednim nawodnieniu – minimum 2,5 l wody dziennie.
  • Zadbajmy o odpowiednią podaż błonnika. Sięgajmy po pełnoziarniste gatunki kasz, makaronów, brązowy ryż, ciemne, pełnoziarniste pieczywo, owoce i warzywa w postaci surowej. Błonnik pęczniejąc zwiększa treść pokarmową, zapewniając dłuższe uczucie sytości, dodatkowo wspiera rozwój mikroflory jelit.
  • Zrezygnujmy ze spożywania słodyczy, słonych przekąsek i produktów wysoko przetworzonych. Przyczyniać się mogą do rozwoju chorób dietozależnych.
  • Sięgajmy po źródła dobrych tłuszczy – orzechy, awokado, dobre oleje roślinne, które są bogactwem jedno i wielonienascyconych kwasów tłuszczowych, które wykazują szereg prozdrowotnych właściwości.

KUP GOTOWE JADŁOSPISY W MOIM SKLEPIE ONLINE!

Chcieliby Państwo poznać swoje indywidualne zapotrzebowanie energetyczne? Dowiedzieć się ile kilokalorii powinnam / powinienem jeść by schudnąć? Sprawdzić czy moje dotychczasowe nawyki żywieniowe są odpowiednio dostosowane do moich potrzeb? Zastanawiacie się jak skutecznie schudnąć bez efektu jo-jo? Wprowadzić do codziennej diety więcej pełnowartościowych produktów? Ocenić czy dostarczają sobie Państwo odpowiedniej ilości witamin i mikroelementów?

Zapraszam do kontaktu. Od wielu lat skutecznie współpracuje z pacjentami szukającymi przyjemnej diety odchudzającej a liczba kilogramów, którą wspólnie udało się zrzucić – stale rośnie.