Nietolerancja laktozy i glutenu

Nietolerancja laktozy i glutenu

Jak rozpoznać?

Nietolerancja laktozy i glutenu

Nietolerancje pokarmowe chociaż zdarzają się coraz częściej niestety nie zawsze pozostają rozpoznane. Alergie i nietolerancje kojarzyć się mogą jedynie z dzieciństwem aczkolwiek prawdą jest, że są niesamowicie powszechne również u osób dorosłych.

Pamiętajmy o tym, że nietolerancja pokarmowa może być przejściowa i jej objawy mogą być o różnym nasileniu. Na szczęście posiadamy szereg narzędzi, które łagodzić mogą jej objawy i znacznie poprawiać komfort życia. W przypadku leczenia objawów najważniejszym zadaniem jest przestrzeganie ścisłej, eliminacyjnej diety.

Objawy nietolerancji i glutenu

  • Bóle brzucha
  • Zbyt duża ilość gazów
  • Biegunki
  • Wzdęcia
  • Nudności
  • Wymioty
  • Przelewanie się w brzuchu – w przypadku nietolerancji laktozy.
  • Bóle głowy, złe samopoczucie, pieczenie w brzuchu – w przypadku nietolerancji glutenu.

Jak zdiagnozować nietolerancję ?

W przypadku podejrzewania u siebie nietolerancji glutenu czy laktozy warto wykonać badanie krwi oznaczające wybrane przeciwciała.

dobry dietetyk bytom
dietetyk chorzów

Jak sobie radzić?

LECZENIE

Głównym punktem leczenia nietolerancji pokarmowych jest przestrzeganie ścisłej, eliminacyjnej diety. W związku z tym, iż jest to dieta eliminacyjna wymaga wykluczenia z diety pewnych składników pokarmowych / produktów. Istnieje więc konieczność odpowiedniej podaży innych, zamiennych składników pokarmowych oraz dopilnowanie by dieta nie doprowadzała do powstawania groźnych niedoborów. Warto skorzystać z porady dietetyka by nasza dieta pomimo eliminacji dostarczała nam wszelkich niezbędnych składników pokarmowych dla właściwego funkcjonowania całego organizmu.

dieta bytom

Pomoże specjalista

Zapraszam do KONSULTACJI

Prowadzę wiele pacjentów z nietolerancją. Jeżeli poszukujesz specjalisty, który pomoże Ci poprawić swój komfort życia – zapraszam do kontaktu.

Mój gabinet znajduje się w Bytomiu, ale dojeżdżam także do pacjenta w Chorzowie, Katowicach oraz na terenie  województwa śląskiego.