Dna moczanowa

Co to jest?

Dna MOCZANOWA

Dna moczanowa jest przewlekłą chorobą związaną z zaburzeniami przemiany materii. Najczęściej dna moczanowa dotyka starszych mężczyzn oraz kobiet w średnim wieku aczkolwiek coraz częściej spotyka się ją także u osób młodych.

Wyróżniamy dwie postacie choroby :

  • Pierwotna postać choroby – dziedziczona genetycznie. Związana ze zbyt dużą produkcją kwasu moczowego, którego organizm nie jest w stanie wydalić.
  • Wtórna postać choroby – na skutek przebycia przewlekłych chorób czy nieprawidłowym stylem życia i odżywianiem.

dna moczanowa
dietetyk nowacka logo

Objawy podczas

choroby DNY MOCZANOWEJ

Przez wiele lat choroba rozwijać się może nie dając żadnych objawów, dlatego jedyną możliwością jej wykazania jest oznaczenie poziomu kwasu moczowego w surowicy krwi. Jednakże z powodu dobrego samopoczucia osób cierpiących na tą chorobę badanie wykonywane jest dość rzadko. Do najważniejszych objawów choroby należą :

  • Zapalenie stawu palucha
  • Ból kolan, barków, stóp, rąk.
  • Większy ból o poranku niż w pozostałych porach dnia.
  • Różne stopnie nasilenia bólu w zależności od dnia.
  • Zaczerwienienie i obrzęk stawu.
  • Napięcie i obrzęk skóry wokół stawu.

dieta bytom

Jak z tym walczyć? Czyli...

Leczenie DNY MOCZANOWEJ

Dna moczanowa niestety należy do chorób nieuleczalnych natomiast prowadzi się skuteczne leczenie objawowe. Pozwala to na polepszenie komfortu życia i zapobieganiu powstawania kolejnych ataków.

PODSTAWĄ LECZENIA JEST ZMIANA STYLU ŻYCIA I SPOSOBU ODŻYWIANIA.

Ograniczenie produktów wzmagających chorobę przynosi doskonałe efekty. W przypadku małej skuteczności diety dopiero wtedy wprowadza się leczenie farmakologiczne. Zadaniem farmakoterapii jest głównie zmniejszanie bólu i dyskomfortu pacjenta związanego z bólem zajętych stawów. Gdy choroba rozwija się wprowadza się leki obniżające stężenie kwasu moczowego we krwi.

Podstawą modyfikacji diety jest przede wszystkim odpowiednia podaż płynów, ponieważ pomaga to wydalać z organizmu kwas moczowy. Wprowadza się także optymalną, zbilansowana dietę obfitującą w nabiał i warzywa. Ograniczeniu poddaje się mięsa i produkty mięsne.

Kluczowym jest utrzymywanie prawidłowej masy ciała, ponieważ zarówno nadmiar jak i niedobór masy ciała wpływać mogą na rozwój choroby. Zaleca się również uprawianie regularnej aktywności fizycznej, ponieważ pomaga to utrzymać stawy w dobrej kondycji.

 

W doborze odpowiedniej diety z ograniczeniem kwasu moczowego, która zapewniać będzie podaż wszelkich niezbędnych witamin i składników pokarmowych pomóc może dietetyk. Pamiętajmy, że w przypadku dny moczanowej i hiperurykemii zdrowa, odpowiednia dieta jest podstawą leczenia i przynosi fantastyczne rezultaty.

Pomoże specjalista

Zapraszam do KONSULTACJI

Prowadzę wiele pacjentów z chorobą dny moczanowej. Jeżeli poszukujesz specjalisty, który pomoże Ci poprawić swój komfort życia – zapraszam do kontaktu.

Mój gabinet znajduje się w Bytomiu, ale dojeżdżam także do pacjenta do Chorzowa, Katowic oraz na terenie  województwa śląskiego.

dieta online