dieta ziemniaczana

Dieta ziemniaczana – Czy słowo ‘’dieta’’ i ‘’ ziemniaki’’ na pewno idą ze sobą parze? Czy na diecie można jeść ziemniaki? Czy mogę jeść ziemniaki i schudnę? To tylko niektóre z pytań, które krążą wokół tego warzywa w temacie około-dietowym. W końcu powszechnie popularnie występuje mit, że aby skutecznie schudnąć na zawsze trzeba porzucić jedzenie ziemniaków. Tymczasem istnieje krótkotrwała (około 5 dniowa) dieta, która opiera się wyłącznie na jedzeniu właśnie ziemniaków. Jednakże czy ona jest taka zdrowa? W końcu diety monotematyczne z reguły są mocno ograniczające i czasem mogą powodować występowanie nawet niedoborów żywieniowych. Czy dieta ziemniaczana jest zdrowa?

Za co kochamy ziemniaki?

Zazwyczaj ziemniaki na polskim stole goszczą jako dodatek do dań – czy to w postaci solo – do obiadu, czy to w postaci klusek, kopytek, pyz i innych. Utwierdziło się przekonanie, że to właśnie ziemniaki są winowajcą naszego tycia, jednakże nie ma chyba bardziej większych bzdur! Ziemniaki same w sobie są niskokaloryczne a kaloryczne i niezdrowe stają się dopiero w momencie gdy dodajemy do nich tłuste dodatki jak skwarki, sosy i tym podobne. Coraz częściej jednak – szczególnie na przestrzeni ostatnich lat zauważyłam podczas rozmów z moimi pacjentami, że coraz częściej jako dodatek do obiadu zamiast ziemniaków wybieramy kasze, ryże i makrony. Tak czy siak te warzywa korzeniowe dalej mają swoją rzeszę fanów. Dlatego też czy dieta ziemniaczana nie będzie dla nich dietą ‘’ idealną’’?

Na czym polega dieta ziemniaczana?

Dieta ziemniaczana trwa zazwyczaj od3 do 5  dni i podczas jej stosowania spożywa się tylko i wyłącznie ziemniaki! Obiecuje spadek nawet do 3 kilogramów w tygodniu. Jej popularność wzięła się po opublikowaniu książki Potato Hack: Weight Loss Simplified” przez autora Tima Steele. Nazwał on właśnie ziemniaki skuteczną metodą na odchudzanie – złotym środkiem. Na przestrzeni lat wykształciło się wiele odmian diety ziemniaczanej, ale jeśli chcemy poznać jakimi nadrzędnymi zasadami należy kierować się jeśli chcemy przestrzegać diety Pana Steel to brzmią one:n

  • Jedz zwykłe, ugotowane ziemniaki przez 3- 5  dni. Nic więcej. Co daje nam około 2- 3 kilo ziemniaków na dobę.
  • Nie dodawaj do ziemniaków żadnych, ale to żadnych dodatków. Mają być zjadane solo.
  • Ziemniaki można posolić, ale najlepiej by było tego nie robić. W końcu sól jest prostą droga do nadciśnienia i zatrzymywania wody.
  • Dozwolone napoje na diecie ziemniaczanej to- woda, zwykła herbata i czarna kawa.
  • Unikaj intensywnych ćwiczeń. Jeśli masz ochotę  na aktywność – wybierz spacer.

Czy dieta ziemniaczana działa?

Dieta ziemniaczana jak wcześniej zostało wspomniane obiecuje spadek nawet do  3 kilogramów na tydzień co jest dużym wynikiem. Jednakże warto tutaj podkreślić, że zadziała ona na naszą masę ciała tylko dlatego, że jest ona bardzo niskokaloryczna. W końcu jedzenie samych ziemniaków może nam dostarczyć znikomą ilość kilokalorii – a na pewno nie dostarczy nam ich tyle ile potrzebujemy. Z racji tego, że opiera się wyłącznie na jedzeniu ziemniaków przez te kilka dni – jest mocno niedoborowa i nie dostarcza nam niezbędnych składników odżywczych, witamin i minerałów. Zapewne gdy staniemy na wadze po upływie kilku dni diety ziemniaczanej – wskaże ona mniejsza liczbę, ale pamiętajmy, że będzie to utrata wody i treści pokarmowej. Nie jest możliwym w tak krótkim okresie czasu i z użyciem takiej diety stracić zbędną tkankę tłuszczową.

Czy warto stosować dietę ziemniaczaną?

Moim zdaniem nie. Te kilka dni stosowania takiego monotematycznego sposobu odżywiania owszem może przynieść spadek masy ciała i zapewne nas to ucieszy, ale nie będzie to spadek tkanki tłuszczowej na czym nam najbardziej powinno zależeć jeśli chcemy schudnąć. Owszem ziemniaki są źródłem wielu cennych witamin, ale nie mogą stawić podstawy i w tym wypadku – jedynego elementu diety. Pamiętajmy o tym, że nasza dieta musi być pełnowartościowa i dostarczać nam wszystkiego czego nasz organizm potrzebuje do prawidłowego działania.

Jednego możemy być pewni – po jedzeniu samych ziemniaków przez okres 5 dni  – na pewno nie będziemy mogli na nie spojrzeć przez bardzo, bardzo długo ?.