Dieta dla kobiet w ciąży

Dieta dla kobiet w ciąży

Właściwe odżywianie

podczas CIĄŻY

W czasach świadomego dbania o swoje zdrowie i sylwetkę coraz większą wagę przykłada się naszej codziennej diecie. Ciągle rosnący rynek zdrowych, pełnowartościowych produktów spożywczych daje nam możliwość komponowania naszego codziennego menu tak by zaspokajała wszelkie nasze potrzeby zdrowotne. Wiele pacjentów zadaje często pytanie jak sprawić by ich dieta Bytom była jak najlepsza. Jako doświadczony dietetyk chciałabym rozwiać najczęstsze wątpliwości.

dieta w ciąży
wywiad żywieniowy

Jak powinna

jeść KOBIETA w ciąży?

Właściwie dobrana, indywidualna dieta dla kobiet ciężarnych ma za zadanie pokryć zapotrzebowanie na wszelkie składniki pokarmowe, witaminy i mikroelementy. Stwarza to optymalne warunki wzrostu dla rozwijającego się płodu. Średni przyrost masy ciała w ciąży powinien oscylować w granicach 11-16 kg jednakże zakres ten dobierany jest całkowicie indywidualnie. W zależności od stanu zdrowia, samopoczucia czy sposobu odżywiania.

Gdy przed ciążą kobieta nie posiadała nadmiernej masy ciała czy nadwagi jej zapotrzebowanie energetyczne powinno zmieniać się następująco :

  • I trymestr – bez zmian
  • II trymestr + 360 kcal
  • III trymestr + 475 kcal

Gdy przed ciążą kobieta cierpiała na nadwagę warto komponować swój jadłospis tak by przyrost masy ciała w ciąży mieścił się w granicach 7-11 kg. Pamiętajmy jednak o tym, że okres ciąży nie jest odpowiednim momentem na odchudzanie się ani na restrykcyjne diety. To czas kiedy musimy zadbać o zdrowie mamy i dziecka.

dieta bytom

Co należy jesć w ciąży?

jak skomponować JADŁOSPIS

Komponując jadłospis powinniśmy uwzględniać takie potrawy i produkty, które zapewnią dziecku odpowiednie warunki do rozwoju. Dieta powinna być zrównoważona i zbilansowana. Opierać się na zasadach żywienia osób zdrowych, bogata w białka, tłuszcze, węglowodany oraz błonnik.

Witaminy i mikroelementy, na które warto zwrócić szczególną uwagę :

  • Żelazo
  • Cynk
  • Selen
  • Kwas foliowy
  • Wapń
  • Jod
  • Wielonienasycone kwasy tłuszczowe

Gdy jesteś w ciąży lub jesteś w okresie prekoncepcyjnym warto udać się do dietetyka, który pomoże Ci w wyliczeniu zapotrzebowania energetycznego, żadna o odpowiednią podaż witamin i mikroelementów oraz pokaże kilka cennych wskazówek, które warto wprowadzić do codziennej diety. Pamiętajmy, że zdrowa mama to zdrowe dziecko i ważne jest utrzymanie właściwego stanu zdrowia i samopoczucia na nadchodzący okres macierzyństwa.

Dietetyk Kliniczny w Bytomiu

zadbam o Twoją DIETĘ W CIĄŻY

Prowadzę wiele pacjentek w ciąży. Jeżeli poszukujesz specjalisty, który pomoże Ci poprawić swój komfort życia – zapraszam do kontaktu.

Mój gabinet znajduje się w Bytomiu, ale dojeżdżam także do pacjenta w Chorzowie, Katowicach oraz na terenie  województwa śląskiego.

dieta bytom