Dieta przy zaparciach! Co jeść? I w jakich ilościach?

dieta przy zaparciach

Dieta przy zaparciach – Zaparcia należą do bardzo częstych dolegliwości, dotykają zarówno osób dorosłych na każdym etapie życia jak i dzieci. Zagłębiając się w tą tematykę warto odpowiedzieć sobie na pytanie – co to są zaparcia? Zaparcia to nic innego jak zaburzenie motoryki przewodu pokarmowego, w tym wypadku jelit – oddawanie stolca rzadziej niż raz dziennie, często towarzyszy także temu zmiana jego konsystencji, zapachu, wyglądu. U niektórych osób za prawidłowe uznaje się także oddawanie stolca 3 x w tygodniu jednakże w takim wypadku stolec musi być o prawidłowym wyglądzie i cechach.

Jak powstają zaparcia?

Zaparcia powstają na skutek dłuższego zalegania treści pokarmowej w jelitach lub/i dłuższe zaleganie stolca w dalszej części jelita grubego. Z powodu dłuższego zalegania treści jelitowej w jelicie grubym, staje się ona bardziej zagęszczona (na skutek zagęszczania wody) a stolec bardziej twardy i zbity. Oddawanie stolca jest rzadsze i utrudnione i mogą towarzyszyć temu dolegliwości bólowe.

Jakie są objawy zaparć?

Objawy w przypadku występowania na zaparcia mogą być różne, gdyż jelita każdego człowieka pracują zupełnie inaczej. Istnieje jednakże kilka charakterystycznych objawów, które mogą towarzyszyć problemom z wypróżnianiem i nalezą do nich:

 1. chorzenianeurologiczne (stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, guz rdzenia kręgowego czy choroby naczyniowe mózgu i neuropatia cukrzycowa).
 2. wydłużenie jelita grubego z zaburzeniami w unerwieniu,
 3. rozszerzenie jelita grubegospowodowanegobrakiem w nim zwojów nerwowych,
 4. przyczyny sytuacyjne (np. długotrwałe podróże, brak możliwości wypróżnienia, długotrwałe wylegiwanie się w łóżku),
 5. zwężenie światła jelita przez guz rozrastający się wewnątrz jelita lub uciskający jelito z zewnątrz,
 6. zaburzenia czynnościowe (np. zaparcie nawykowe lub kurcz zwieraczy),
 7. cukrzyca,
 8. niedoczynność tarczycy,
 9. endometrioza,
 10. nowotwór jajnika/macicy,
 11. przepuklina,
 12. hemoroidy.

Pamiętajmy także o tym, że stosowanie niektórych leków może także skutkować pojawianiem się zaparć.

Jak rozpoznać zaparcia? Jakie objawy daje zaparcie?

Do najczęstszych objawów, które towarzyszą zaparciom należą:

 1. wydalanie twardego kału, któremu towarzyszy ból,
 2. mdłości,
 3. wzdęcia,
 4. brak apetytu,
 5. zawroty głowy,
 6. odbijanie,
 7. uczucie pełności (spowodowane gazami nagromadzonymi w jelicie, które nie mogą wydostać się na zewnątrz, gdyż w jelicie zalega stolec),
 8. stolec z niewielkim śluzem (z powodu podrażnienia błony śluzowej jelita),
 9. uczucie rozpierania w nad- i śródbrzuszu,
 10. gorączkę jako objaw towarzyszący,
 11. utratę masy ciała,
 12. krew w kale,
 13. anemię,
 14. nocne bóle brzucha.

Pamiętajmy gdy niepokoją nas jakiekolwiek objawy naszego organizmu niezwłocznie skonsultujmy się z lekarzem pierwszego kontaktu, który po zebraniu wywiadu żywieniowego będzie mógł pokierować nas do innych specjalistów np. lekarza gastrologa, gastroenterologa czy chirurga.

Jak wygląda dieta w zaparciach?

Przestrzeganie diety przy zaparciach należy do kluczowych kroków, które należy podjąć bowiem dobrze dobrana dieta łagodzi objawy chorobowe, zmniejsza ból i dyskomfort, ale także wspiera rozwój niezbędnej, prawidłowej mikrobioty jelit. Co więc jeść gdy zmagamy się z zaparciami?

Dieta na zaparcia, czyli dieta bogatoresztkowa (bogatobłonnikowa), stanowi podstawową metodę leczenia zaburzeń defekacji na tle czynnościowym. Takie postępowanie (w charakterze terapii wspomagającej) stosuje się również w przypadku zaparć związanych ze zwolnionym pasażem jelitowym.

Zgodnie z obowiązującymi wytycznymi, w przypadku przewlekłych zaparć zaleca się systematyczne zwiększanie spożycia błonnika (włókna pokarmowego): do 20–30 g dziennie. Najlepiej porcję błonnika dodawać do każdego posiłku, np. w postaci otrąb pszennych, musli, owoców (jabłek, bananów, pomarańczy). O czym jeszcze należy pamiętać? O tym by wszystkie posiłki spożywać bez stresu, w spokoju, dokładnie przeżuwając każdy kęs. Nie należy także zapominać o jedzeniu śniadania. U wielu pacjentów bardzo dobrze sprawdza się także regularna, umiarkowana aktywność fizyczna, która znacznie poprawia pracę jelit.

Dieta w zaparciach – co jeść a czego unikać?

Gdy cierpimy na zaparcia – czy to nawykowe czy czynnościowe warto być pod stałą opieką lekarza i dietetyka, ponieważ wybrani specjaliści na bieżąco potrafią dobrać odpowiednią dietę do obecnego stanu jelit. Doskonałym rozwiązaniem jest prowadzenie dzienniczka żywieniowego i dokładnie notowanie produktów i pokarmów, które nam służą, i tych, które niekoniecznie. Dobra obserwacja swojego ciała to klucz do doboru diety, która jak najlepiej będzie wpływała na pracę układu pokarmowego. Istnieje jednak szereg produktów, których należy unikać zmagając się z zaparciami i są to :

 • Jasne pieczywo,
 • Pieczywo  cukiernicze,
 • Tłuszcze zwierzęce,
 • Wysoko przetworzone produkty,
 • Produkty ciężkostrawne i wzdymające jak groch, fasola, soczewica i inne.

I wiele innych.

Natomiast gdy zależy nam na unormowaniu pracy jelit, zwiększeniu korzystnych bakterii probiotycznych, zmniejszeniu dolegliwości związanych z zaparciami warto by w naszej diecie znalazły się :

 • Mleko,
 • Mleczne napoje fermentowane – bogate w bakterie probiotyczne.
 • Warzywa kiszone.
 • Produkty zbożowe z pełnego przemiału – ciemne kasze, ryże, makarony.
 • Ciemne, pełnoziarniste pieczywo.
 • Owoce oraz warzywa.
 • Otręby i płatki owsiane.

I wiele, wiele innych.

Pamiętajmy również o tym, że w przypadku zaparć niebagatelne znaczenie ma także odpowiednie nawodnienie organizmu. Sięgajmy po wodę niegazowaną i spożywajmy ją w ilości co najmniej 2,5 litra na dobę.

Zapraszam Was na szczegółową konsultacje – a dla osób, które cierpią na brak czasu, zapraszam do zakupu gotowych diet w moim sklepie online!

Macie pytania? Zapraszam do kontaktu!